INSEMINACJA

 

Inseminacja (unasienienie) jest sposobem leczenia niepłodności wynikającej z wadliwej budowy układu rodnego kobiety oraz jest stosowana jako forma prokreacji dla kobiet, które nie chcąc lub nie mogą z różnych względów odbyć stosunku płciowego z mężczyzną.
 
Wyróżniamy trzy rodzaje imseminacji, uzależnione od miejsca wprowadzenia nasienia.
  1. inseminacja domaciczna,
  2. inseminacja naszyjkowa,
  3. inseminacja dojajowodowa,
 
Zabieg polega na wprowadzeniu do macicy pobranych od dawcy plemników. Plemniki są specjalnie dobrane i wyselekcjonowane. Do jamy macicy wprowadza się je przy pomocy cieniutkiego cewnika, pozwala to na ominięcie przeszkody jaką bardzo często stanowi śluz szyjki macicy, który coraz częściej u kobiet z problemem niepłodności:
  • jest niezbyt obfity lub
  • jest zbyt gęsty,

aby chronić plemniki przed zabójczym dla nasienia środowiskiem kwaśnym macicy. Odpowiednia ilość śluzu i jego konsystencja umożliwiają zapłodnienie.

 
Lekarze są obecnie w stanie przeprowadzić dwa z trzech wymienionych typów inseminacji:
 
 
Inseminacja domaciczna – jest wykonywana z wykorzystaniem nasienia partnera kobiety. W przypadku gdy partner kobiety ma problem z jakością nasienia umożliwiającą zapłodnienie, albo kiedy kobieta nie ma partnera a bardzo chce mieć dziecko do zapłodnienia wykorzystuje się nasienie dawcy (AID) .

 
Inseminacja naszyjkowa - wykonywana jest głównie wtedy gdy okazuje się, że budowa anatomiczna narządów rodnych uniemożliwia lub utrudnia partnerom odbycie w prawidłowy sposób stosunku, a przez to zmniejsza szanse kobiety na zajście w ciążę.

 

Inseminacja dojajowodowa - to metoda, którą będzie można zastosować głównie wtedy, gdy nie stwierdzono większych problemów z nasieniem partnera.

 

in vitro
in vitro
in vitro