NA CZYM POLEGA PROCES ZAPŁODNIENIA IN VITRO

Zapłodnienie in vitro odbywa się w 4 fazach, które łącznie trwają około 4 tygodni:

- stymulacja hormonalna organizmu kobiety, przyczynia się do wzmożonej produkcji komórek jajowych

- pobranie dojrzałych komórek jajowych (punkcja)

- w laboratorium dochodzi do połączenia ze sobą komórek jajowych oraz plemników

- zarodki umieszcza się w macicy matki

 

Jeśli zarodki zagnieżdżą się w macicy matki, wtedy ma miejsce ciąża, która dalej rozwija się dalej już w sposób naturalny.

 

STYMULACJA HORMONALNA - sprawia, że w trakcie jednego cyklu organizm kobiety jest w stanie wyprodukować od 5 do 10 komórek jajowych, zamiast jednej jak ma to miejsce w trakcie jednego cyklu miesiączkowego. Podawane są następujące zastrzyki:

- agonista hormonu gonadolibertyny

- gonadotropiny

 

POBRANIE KOMÓREK JAJOWYCH

Komórki jajowe pobierane są za pomocą punkcji, przy pomocy igły przez sklepienie pochwy przy nieustannym podglądzie USG. Nakłuwany jest jajnik, a następnie pobierany jest płyn z wnętrza pęcherzyków Graafa wraz z komórkami jajowymi. Zabieg punkcja trwa 15 minut. Pobrane komórki jajowe następnie przechowuje się w specjalnie do tego spreparowanym płynie. Mniej więcej w tym samym czasie mężczyzna oddaje nasienie, które zostaje przygotowane do zapłodnienia w warunkach laboratoryjnych.

 

ZAPŁODNIENIE KOMÓRKOWE

Komórki jajowe oddziela się od innych komórek, a plemniki selekcjonuje weryfikując ich prawidłową budowę i ruchliwość. Następnie komórkę jajową umieszcza się w otoczeniu 75 000 plemników na około 18 godzin - w tym czasie przeważnie zachodzi do zapłodnienia komórki jajowej. Następnie zygota umieszczana jest od 2 do 5 dni w specjalnym inkubatorze, a następnie implementuje do macicy kobiety. Na tym etapie można wykonać diagnostykę preimplementacyjną mającą na celu wykluczenie wad genetycznych płodu.

 

IMPLEMENTACJA ZARODKA W MACICY KOBIETY

Po zapłodnieniu, zarodek jest umieszczony w macicy kobiety - zabieg ten nazywa się embriotransferem, jest bezbolesny i trwa kilka minut. Standardowo umieszczane są dwa zarodki w macicy kobiety. Po dwóch tygodniach kobieta może wykonać test ciążowy sprawdzający czy doszło do zagnieżdżenia zarodka w ciele matki.

 

 

in vitro
in vitro
in vitro